Mohou nanotechnologie spasit svět?

Pokud sledujete novinky ze světa vědy a techniky, jistě vám neuniklo hned několik objevů, které v sobě v nějaké formě obsahují nanotechnologie. Nejčastěji tyto zprávy slyšíte z lékařství, kde se plánují využít v léčbě závažných nemocí. Dále se s nimi můžete setkat například u nás, na našich českých univerzitách v Brně a Olomouci, kde vědci spolu se studenty vyvíjí nanovlákna, které budou jednou využity v mnoha nejrůznějších směrem, tedy alespoň jejich technologie. Celé oddělení je stále ještě v rané fázi, kdy se spíše experimentuje a přichází se na všechny problémy. Ještě uběhne pár let, než budou vědci v laboratořích hrdě plácat své kolegy po ramenou. Pro spoustu z nás je to však stále španělská vesnice.
nano technologie

Jak mohou pomoci

Velmi jednoduše řečeno – dostanou se na místa, kde se běžně nedostanete. Zachytí toho více. Jsou pružnější, odolnější. Stejně jako umělá inteligence ovládnou za chvíli trh. Od oděvního průmyslu až po zdravotnictví, tam všude budou v nějaké své podobě nanovlákna využívána. Nejedná se o nic nebezpečného, ba právě naopak, vědci si hodně slibují a mají vysoká očekávání. Hlavně v České republice se nijak netajíme novými objevy, které jsou oslavovány v předních vědeckých časopisech, byť domácí scéna se spíše zaměřuje na Čapí hnízda a co která malá česká hvězdička měla na páteční party.
uhlíkové nanotrubičky

Proč je nesmírně důležité popularizovat vědu

zastává jedno místo v tomto nekonečném boji, kdy se snaží jedna část lidstva, aby byla pro změnu zase chvíli opěvována věda a umění. Nejhorší, co může lidstvo udělat, je projevit nezájem. Spousta lidí by se mohla stát velkými mysliteli, pokud by se nesetkali s pořádnou vědou až někde na vysoké škole. Pokud máte rodiče dělníky, pro které je největší NASA počítač a pivo, tak se velmi těžko člověk dostává do společnosti, kde by se mohl seznámit se vědou. Proto je nesmírně důležité ji popularizovat, aby byla „lépe“ stravitelná pro valnou většinu lidí, mezi kterými by někteří našli také zalíbení.