Zvolte si nejlepší možnou hypotéku

To, že se nevyznáte v hypotečních úvěrech není nic, za co byste se museli stydět. A není se ani čemu divit, protože pro normálního člověka jsou jejich čísla a statistiky skutečně španělskou vesnicí. Snadný výběr hypotéky je možný pouze v případě, že se skrz naskrz informujete a zhodnotíte všechny aspekty. Podívejme se tedy na to, co musíte sledovat.

měření času

Věcí důležitých pro správný výběr není vůbec málo. Na druhou stranu rozhodnutí o koupi bytu či domu, anebo výstavbě nového domu také není jednoduché. Informujte se a sledujte:

  • úrokovou sazbu,
  • kompletní podmínky (přidružené služby) a poplatky,
  • zajištění výpisu z katastru nemovitostí apod.,
  • možnost splacení předem bez poplatků,
  • fixace výše úroku a
  • druh a výše splátek.

Všechno souvisí se vším

Úroková sazba je první věcí, na kterou se musíte podívat. Závisí samozřejmě i na délce splácených let a výši konečné částky. Hlavně nezapomínejte na to, že sumy „od“ znamenají, že výsledný úrok může být mnohem vyšší, než se uvádí v reklamě. Vždycky se musíte dívat na všechny podmínky, protože hodně bank požaduje, abyste si u nich zřídili běžný účet, u kterého budete platit poplatky. Nebo například životní či jiné pojištění. To musíte pochopitelně přičíst k finální výši splátek.

vypisování půjčky

Pozor si dávejte také na podpis rezervační smlouvy u koupě bytu i domu. Může se stát, že nejdřív podepíšete a poté si sháníte hypotéku. Není to ideální postup, protože když na úvěr nedosáhnete, tak můžete přijít o desítky tisíc korun. Většina realitních kanceláří vám totiž rezervační poplatek nevrátí.

Fixace je také velmi důležitá, protože po dobu fixace budete mít pevný úrok. To znamená, že vás po danou dobu nebude muset zajímat situace na finančním trhu. Většinou se uzavírá na rok, tři, pět nebo deset let. Některé banky je ovšem nabízení i na celou dobu úvěru.

Druhy splátek

Běžně si můžete vybrat ze tří druhů. Jedná se o:

  • anuitní – platí se stále stejně,
  • progresivní – na začátku méně, na konci nejvíce,
  • degresivní – na začátku nejvíce, na konci nejméně.

Rozhodnout se musíte podle své finanční situace, a to i situace budoucí. Například u mladých lidí je dobrý předpoklad pro to, že jejich plat bude růst.