Konfliktní situace mezi maminkami

Maminky jsou v dnešní době pod drobnohledem, jejich péči o děti sledují jak jejich partneři ale i rodiče, kamarádi, sousedi a lidé se stejným či odlišným názorem. A samozřejmě se vždycky najde někdo, kdo bude kritizovat a kdo bude mít s něčím problém. Fenoménem dnešní doby, je totiž především mluvit všem do všeho a vnucovat svůj názor. Kolem jakých témat vznikají největší konflikty?
kočárky pro panenky
1. Očkování
Povinné očkování je jedno z největších témat dnešní doby, řeší se neustále a všude. Diskutéři se dělí na dva tábory. První tábor očkuje za každou cenu a ten druhý je pro očkování s respektem, popřípadě pro neočkování i za cenu konfliktu s lékařem. V současné době se dětem povinně očkují dvě vakcíny – hexacima (proti záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské obrně, žloutence typu B a haemophilu influenzae) a priorix (záškrt, zarděnky a spalničky). Proti neočkujícím dětem jsou vedené sankce v podobě vyloučení z kolektivu vrstevníků až do pěti let věku, kdy je do předškolního zařízení přijmout musí. Spousta rodičů očkování u dětí pouze odkládá, protože buď nesouhlasí s očkováním v tak brzké době, nebo jejich dítě mělo nežádoucí účinek na jednu z prvních vakcín a z dalšího očkování mají respekt.
2. Příkrmy
Příkrmy jsou dalším tématem k diskuzi, které rozbouří velkou debatu. Dáváte dětem mixovanou zeleninu nebo raději do ručičky? Metoda BLW je v současné době velice oblíbená a odkazuje k pravěku, kdy děti opravdu nejedly mixovanou vařenou zeleninu. Ani jedna z těchto variant není špatná, je to prostě na vás a na vašem dítku co mu bude vyhovovat.
oběd v židličce
3. Kočárek a nošení dětí
Kočárek je klasika, co když v něm ale dítě pláče? Těch uštěpačných a mnohdy až zlých poznámek jsem si s dcerou vyslechla až moc. Spousta lidí na ulici měla tendenci mi říkat, jak je to strašné, že dítě v šátku trpí, je tam nepřirozeně zkroucené a tak dále. Nikdo z nich si však neuvědomuje, že dítě je z břicha zvyklé, že je neustále u maminky a v klubíčku. Nutit jej ležet v kočárku na zádech, pokud o to nemá zájem je opravdu to poslední. Takže pokud uvidíte nosící maminku, usmějte se na ni a buďte rádi, že miminko nepláče a je spokojené u své nejbližší osoby.

Škola v přírodě – co a jak?

Škola v přírodě je pojímána jako příležitost pro děti neustále zalezlé doma a visící na telefonech a tabletech okusit krásy přírody a trochu se nadechnout čerstvého vzduchu. Každá škola v přírodě probíhá trochu jinak, což se odvíjí podle délky pobytu, ceny i organizátora, ale většina níže zmíněných informací je pro 1. stupeň ZŠ stejná.
rodinný výlet
Program
Pár hodin dopoledne se děti zpravidla učí, potom se jdou naobědvat, někdy i před obědem skočí na chvíli ven. Po obědě následuje odpolední klid a poté jsou připraveny venkovní aktivity. Ty záleží čistě na kreativitě vychovatele a učitelek. Jde o turnaje, bojovky, vycházky, hry. Po návratu z venku se jde večeřet. Večery bývají také naplánované, např. film, superstar, diskotéka, večer deskových her. Většinou je nejméně jeden den věnován celodennímu výletu.
dívka u chatky
Péče
O děti je během školy v přírodě přes den postaráno učitelkami a vychovatelkami, v noci noční vychovatelkou. Nejméně jedna z přítomných osob má kvalifikaci zdravotníka. Nemusíte se bát, že by vaše děti musely vše zvládat samy. Učitelky a vychovatelky děti pro jistotu budí, i když to je málokdy třeba, ukládají, nejmenším pomáhají s hygienou. Se spoustou věcí si děti také ochotně pomáhají navzájem.

Co se sebou?
Jednoznačně zabalte věci, které vám doporučila sbalit paní učitelka. Většinou uvede vše. Oblečení je třeba vybírat moudře. Často se stane, že se vyrazí ven i v méně příznivém počasí, proto je třeba mít alespoň dvoje dlouhé kalhoty a dvě lehké bundy. Samozřejmostí jsou dvoje botasky a pláštěnka. Poté přibalte hygienické potřeby, školní pomůcky, nějakou hru, plyšáka. Se sladkostmi to nepřehánějte – většinou si na daném místě děti ještě další sladkosti dokoupí. Také popřemýšlejte nad částkou kapesného a nesnažte se všechny ohromit mnohem větším kapesným, než bylo doporučeno. Děti jednak utrácí za hlouposti, jednak se vytahují. Pokud vaše dítě bere nějaké léky, dáte je jeho vedoucí učitelce při odjezdu spolu s informacemi o jejich užívání.

Mobily
Na většině škol v přírodě se dětem telefony vysbírají a půjčují se jim například při odpoledním klidu a na omezený čas. Ne, není to týrání dětí. Spoustu z nich má totiž tendence volat domů a pak se jim ještě více stýská. Ale nezoufejte, můžete dítěti zavolat. Na školní telefon, v době odpoledního klidu.

Pohledy
Nezapomeňte, že vašim i když machrujícím dětem, se bude stýskat. Neskutečnou radost jim uděláte pohledem. Buď jeden jděte poslat, nejlépe hned po odjezdu dětí, nebo nenápadně dejte pohled učitelce u autobusu. Moc pohledů nepřeceňte ani nepodceňte. Dva jsou na týdenní pobyt akorát, více způsobuje velkou lítost u dětí, které pohled nedostaly, žádný pohled zase velmi rozesmutní vaše dítě.
dřevěná houpačka
Shrnuto – škola v přírodě je akce, kdy vaše dítě vystoupí z komfortní zóny, bude mít šanci pobýt na čerstvém vzduchu a trošku se zocelit. Pokud jedou dobré děti a dobří vychovatelé, neváhejte.

Kam vyrazit s dětmi na výlet?

Děti mají prázdniny, takže ani žádná školka a ani škola. Co s nimi podniknout, jakým způsobem je zabavit? Nabídka je opravdu široká a to přes procházky po aktivní činnosti, nebo například aktivity doma, pokud zrovna počasí nepřeje? V tomto článku naleznete možné náměty, kam vyrazit s dětmi na výlet.
most pro pěší.jpg

Naše okolí
Je jedno, jestli bydlíme ve městě nebo na venkově, vždy je v našem okolí nějaký bod, kam je možné vyrazit. Na venkově příroda, procházka v lese, túra nebo výšlap s možností opékání buřtů nebo například šipkovaná, kterou je možno pojmout i naučně (poznávání zvířat, listů, plodů stromu atd. …). Určitě ve svém blízkém okolí je nějaká rozhledna, hrad, zřícenina, muzeum nebo výstava, kterou jste ještě nenavštívili. To ocení spíše ty starší děti, které mohou tyto poznatky následně uplatnit ve škole a zazářit tak v hodině dějepisu či zeměpisu. Můžete si s sebou vzít i mapku, pro děti to bude určitě zajímavé. Seznámení s mapkou pro ně může být velmi zábavné.
rodiče s dcerkou.jpg
Zvířátka
U hradů nebo zámků jsou většinou obory, kde mají ve výběhu zvířátka a je možné je krmit. To by mohlo být pro děti také velmi zajímavý zážitek. V těchto letních dnech se nabízí také návštěvy různých ZOO nebo rodinných zvířecích farem, kde mají velké množství druhů zvířátek, ale také zábavné atrakce. A to jak naše české, tak také zahraniční.
Když počasí nepřeje
Samozřejmě i ošklivé počasí k létu patří a může se stát, že zrovna v den, kdy plánujeme vyjet na výlet, nabralo počasí jiné obrátky, než se plánovalo. Vždy je tedy dobré mít v záloze i plán B. V tomto případě se nabízí různé dětské zábavné parky, aquaparky či lunaparky. I blízko za našimi hranicemi jsou tyto parky velice navštěvovány. Na těchto atrakcích se zabaví nejen vaše děti, ale i vy sami se vrátíte zpět do dětských let.
Okolí v širším měřítku
S většími dětmi pak můžete navštívit i místa, které jsou již vzdálenější od vašeho bydliště. Mohou to být různé naučné stezky nebo chráněné krajinné oblasti, jeskyně, rašeliniště, náročnější výšlapy (částečně i za využití lanovky), komentované prohlídky hradů a zámků, plavba lodí a mnoho dalšího. Vaše děti také určitě ocení návštěvu divadla nebo jiného večerního představení.