Vztah Evropské unie a Velké Británie aneb možné konce tohoto příběhu

V dnešním článku si dozvíte něco málo o brexitu – proč, jak a co bude dál. Jak jistě všichni dobře víte, již nějakou dobu se Anglie trápí problémem, zda vystoupit či ne. Poté, co si 23. června roku 2016 odhlasovali její obyvatelé v rámci referenda výstup z Evropské unie, který je umožněn na základě článku 50 Smlouvy o Evropské unii, která je spolu se Smlouvou o fungování Evropské unie základem celé EU, se nic nestalo.
Jediné, k čemu po tomto hlasování došlo, bylo odstoupení premiéra Davida Camerona, na jehož místo byla zvolena Theresa Mayová. Tato paní však situaci nedokázala úspěšně či alespoň částečně vyřešit, a proto v průběhu května tohoto roku rezignovala.
velká británie nebo eu
Mohli jste si tedy sami spočítat, že kritická situace tohoto státu, jež zatěžuje celou Evropu, trvá něco málo přes tři roky. Proč však nikdo nedokázal tuto situaci vyřešit? Nejedná se o problém ve vztahu EU a VB, nýbrž o vnitřní problém Velké Británie, konkrétně Severního Irska.
Zmíněná část země by se totiž stala po opuštění evropského společenství jakousi obestavěnou jednotkou, což ve své podstatě znamená, že by mezi Irskem a Severním Irskem, jenž spadá po vládu Anglie, byla postavena „zeď“ vedoucí k trvalému oddělení. A jak tedy celá tato záležitost může dopadnout?
1. Velká Británie z EU neodejde
Tato situace by byla samozřejmě ekonomicky nejvýhodnější, avšak dané zemi by nejspíš ubrala na její vážnosti. Většina by si tedy mohla myslet, že tamní obyvatelstvo není ani ve 21. století na tolik vyspělé, aby se dokázalo shodnou na tak podstatné politické otázce. Na druhou stranu by přímo v Anglii mohlo dojít ke stávkám, jelikož by se lidem nemuselo líbit, že o jejich životech za ně rozhodne vláda, aniž by se jich poněkolikáté zeptala, jaké je jejich přání, a co vlastně chtějí.
2. VB vystoupí s dohodou
Jedná se o řešení, které by také nebylo tak špatné. Dalo by se říci, že se jedná o zlatou střední cestu, kdy by byly alespoň minimálně uspokojeny obě strany – na EU by nebylo nahlíženo jako na absolutního diktátora, který si dle občasných názorů dělá, co chce a Anglie by dostala výhodné obchodní podmínky, aby neutrpěla tak výraznou ztrátu. Tuto možnost vidím jako reálnou, avšak pouze za podmínky, že by se vystoupení uskutečnilo do předem stanoveného data, tedy do 31. října 2019.
evropa a británie
3. VB vystoupí bez dohody
Pokud by se však naplila tato strašlivá noční můra Angličanů, napáchané škody by byli nejvíce vidět v rámci obchodu a mezinárodních vztahů. Co se týče první významné kategorie, dá se říci, že by postavení této země bylo srovnatelné s třetími zeměmi, jelikož by se obchodní vztahy s ostatními státy řídil dle pravidel Světové obchodní organizace, zkráceně WHO. Mezinárodní vztahy by však mohli utrpět mnohem více, jelikož by mohlo dojít až k výraznému omezení exportu zboží z této země.
Osobně tedy přeji Velké Británii mnoho sil, a aby se už konečně vyřešil tento problém, jehož důsledky by mohli ovlivnit i českou ekonomiku. A jaký je váš postoj k brexitu či Evropské unii obecně?