Sportovní disciplína Pulka

Pulka je původní severský vynález. Pulka jsou původem lehké krátké saně, které nesloužily k přepravě osob, ale jejich účelem bylo usnadnění transportu těžšího nákladu. U klasických saní se sanice (lyžiny saní) bořily do hlubokého sněhu a také pod nimi často praskal led při přechodu moří, jezer a řek. Proto byla vynalezena Pulka. Saně bez sanic. Opíraly se o sníh celou svou plochou. Zmenšil se tak tlak na podložku. Saně se tolik nebořily na sněhu a také umožnily přechod ledových úseků, kde by jinak projít se saněmi nešlo.
osel s taškami
Z ryze praktického vynálezu, který umožnil na dalekém severu, i jednotlivcům transportovat větší množství nákladu se stala záležitost, která umožnila i objevitelské cesty k oběma pólům země. Nejen Amundsen, ale i dnes k pólům postupují polárníci na lyžích a za sebou táhnou moderní Pulky.
Dnes se vyrábějí Pulky za různými účely. Velké pevné, kde jak spodní, tak i horní strana jsou z pevného materiálu z lehké umělé hmoty. Ty jsou určené cestovatelům na severu i jihu. Předpokládá se, že v Pulce budou mít veškeré zásoby putování v řádů týdnů až měsíců.
Pro běžné cestovatele, řekněme turisty jsou lehké Pulky. Pro vaši představu se velice podobají populárním dětským bobům. Jen jsou trošičku větší a mají z plachty z umělé technické tkaniny víko, které se přichytává pomocí popruhu.
člověk na hoře
Pulka a sport
Samozřejmě jako každý vynález i Pulka se dostala do sportu. A není to ledajaký sport. Závodí se s tažnými psy. Pes táhne svou Pulku a je přes ni na dlouhém vodítku připoutám i k psovodovi. Psovod jede na běžkách. Závodí se na upravených tratích v distanci od pár set metrů po několik kilometrů. Závody jsou to velice rychlé. Psovodi jsou totiž zkušení běžkaři a Pulka neklade velký odpor. Pes se tak může poměrně svobodně rozeběhnout do velké rychlosti. Psi jsou trénovaní jak k tahu, tak do rychlosti. Závody jsou divácky velice atraktivní a populární. Na tribunách je sledují až tisícovky diváků. Pro vás je Pulka řešením, jak putovat na běžkách zimní krajinou a netahat na zádech těžký batoh. Jestli Pulku zapřáhnete za psa, nebo ji potáhnete s pomocí psa sám je už na vás.


Pořídit si andulku?

Chcete si pořídit domácí zvíře a zvažujete právě andulku. Pojďme si na rovinu říct, co andulka potřebuje.

Klec a její vybavení
Na velikost andulčiny klece se můžete jít podívat do zverimexu, není to mini klícka, ale ani vám nezabere půl obýváku. V kleci musí být nádobky na vodu a zrní, bidýlka, hračky. Bidýlka v koupené kleci budou umělohmotná, ale doporučuje se je zaměnit za venku nařezané větve, nejlépe ovocných stromů. Andulka si o ně bude brousit zobák a bude jí to vnitřně připomínat přírodu. Na spodek klece se doporučuje dát písek, který je nejideálnější, ale pro většinu majitelů papoušků také dost nepraktický, takže další schůdnou variantou pro obě strany je obyčejný papír. Raději nebarevný, andulky ho dost často trhají, mají-li k němu přístup.
modrá andulka
Důležitou součástí klece je také sépiová kost, o kterou si papoušek brousí zobák a drápy a hračky. Stoprocentně pořiďte houpačku a zrcátko. Pak kupte to, co se vám bude líbit.
Klec je třeba umístit na frekventované, otevřené místo, nejlépe na nějakou skříňku či stolek. Andulka potřebuje vidět a být součástí dění. Dobře zvažte i místnost. Nejlepší je obývák, špatná není ani kuchyň, ale pozor na nebezpečí s ní spojená.

Andulčina zábava
Andulka není mezi inteligentními papoušky výjimkou – pokud není v páru, potřebuje vaši společnost. Má ráda lidský hlas, hudbu a hru s vámi. Je třeba ji často pouštět prolétnout. Mimo klec si také bude hrát s dalšími hračkami – např. kuličkou, ale i s běžnými věcmi, které najde.
Každá andulka je specifická. Některou baví shazovat věci, jinou dívat se z okna, další prohlížet se v kastrolech anebo vám sedět na rameni a jemně ohryzávat ucho. Pokud nebýváte doma nebo nehodláte andulce věnovat čas, nepořizujte si ji!

Péče
Andulce je třeba každý den vyměnit vodu a nasypat zrní, každý týden umýt klec. Andulka se také jednou za čas koupe. Dá se zakoupit speciální vanička, ale postačí i talíř s vodou, některé andulky se rády sprchují. Jednou za čas se andulkám stříhají drápky.

Strava
Krmit andulku je jednoduché. Ve zverimexu nakoupíte směs zrní pro andulky, nicméně to je pouze základní potrava. Pravidelně krmte andulku ovocem a zeleninou (zjistěte si, kterými druhy ano, kterými ne), na jaře a v létě také jetelovými listy a čas od času kupte proso – největší lahůdku.

Cena
Pořizovací náklady andulky i jejího vybavení jsou nízké, stejně tak nákupy zrní nebo hraček. Také návštěvy veterináře jsou podstatně levnější než např. u psů nebo koček.
zelená andulka
Soužití s andulkou
Andulka je taková, jakou si ji vychováte. Když bude od mala zvyklá na společnost, bude vám dělat příjemného, zvědavého společníka. S andulkou je legrace. Je vhodná i pro děti, rozhodně nejde o velkého nebo nebezpečného papouška. Je ale důležité si uvědomit, že se s ní příliš nedá mazlit a je třeba dávat pozor, aby když je puštěná, nebyla otevřená okna nebo zapnutý sporák.

Klid se zvířaty

Všichni víme, že zvířata jsou opravdu roztomilá a že jsou různá. Taky si vzpomínám, když jsem byla poprvé s rodiči v zoologické zahradě, to bylo pro mě úplně úžasné a byl to jako sen. Tolik zvířat!  Bylo tam opravdu tolik zvířat, že jsem vůbec nevěděla, ke kterému zvířeti má mít jako první. Líbila se mi opravdu všechna zvířata a já jsem si řekla, že v dospělosti bych taky chtěla určitě pracovat v zoologické zahradě. To mi bylo asi sedm let a já jsem s ním rodičům řekla, že by to byla asi moje nejoblíbenější práce. A taky jsem dokonce byla ještě tak dětinská, že jsem jim řekla, že tam klidně budu taky pracovat zadarmo.

Doma mám krmítko pro ptáčky.

To si taky vzpomínám, jak se tehdy tomu moji rodiče smáli, protože věděli, jak je to hodně hloupý nápad. Jenomže jsem byla ještě malé dítě, tak tomu nevěnovali opravdu tak velikou pozornost. Já že bych někdy pracovala zadarmo? To už si v dnešní době opravdu nedokážu představit, protože jsem taková, že mi žádná výplata není dost dobrá. Ale opravdu nejsem tak moc náročná, jak si třeba vy myslíte. Já mám sice hypotéku a taky auto na leasing, takže taky potřebuji opravdu hodně peněz, ale zase nemůžu pracovat takové práci, kde mám opravdu málo peněz.

Zvířata jsou antidepresiva.

Takže jsem si udělala raději vyšší odbornou školu, bych mohla mít lepší práci, a tak je lepší peníze. A víte, kde tedy nakonec pracuji? Pracuji jako zástupce obchodní firmy, ještě potom jako dobrovolník pracuji ve zvířecím útulku. A opravdu hodně mě to baví a musím uznat, že zvířata opravdu mají velice blahý vliv na to, jak to člověk cítí. Vždy, když jsem velice unavená z práce, tak když jdu potom do útulku se zvířaty, tak se mi ihned nálada změní k lepšímu. Opravdu vám taky doporučuji, že pokud se vůbec necítíte dobře, tak zvířecí kožíšek vám k pohlazení jistě dopomůže. Jistě se vám uleví od psychických problémů. 

Kočka u veterináře

Jelikož je kočka tvor, kterému se může něco stát, tak je možné, že s ní budete muset i nečekaně k veterináři. Pravidelně s ní musíte každým rokem na očkování, ale může se vám stát, že se popere s jiným kocourem nebo se potká s nějakým větším zvířátkem, které jí ublíží.
pes u veterináře
Nejlepší je jít s ní k doktorovi hned poté, co si ji přinesete domů. Pokud by totiž měla například v uších svrab a vy už jste měli doma další miláčky, tak byste hned museli léčit všechny a ne, jen tu novou. Pokud dorazíte na kontrolu, tak by zvěrolékař měl zkontrolovat nos, oči, uši, zuby a dásně, celková čistota těla. Zda nemá bleší trus. Podívat se na okolí zadečku.
Je potřeba je očkovat hlavně pokud chodí ven. To se očkuje jednou ročně. Venku na ni totiž číhají paraziti, které ji mohou zabít. Jestliže je v domácnosti, tak se nemusí očkovat tak často.
Pokud chodí ven, tak je dále dobré dbát na odčervení. Venku totiž chytají myši a mohou chytit tasemnici. Myš je totiž přenašečem této potvůrky. Odčervení ji nechrání před těmi červy, ale červů jich zbavuje. Měla by se odčervovat každý měsíc. U těch, které jsou doma to není tak potřeba.
Aby byla zdravá, tak můžeme přispět tak, že jí budeme každý den kontrolovat tlamičku a čistit zuby. Je totiž možné, že ji bude bolet čelist a zuby. Hůře jsou na tom ty, které jsou doma. Protože venku si čistí zuby tím, že žere myši a chytají je.
Dále je potřeba kontrolovat pravidelně jak se chová, zda ji neteče z očí či z nosu.
kočičí hlava
Změny chování u starších zvířat jako například to, že si nevyskočí na gauč nebo se pohybuje pomaleji, tak to znamená, že má artrózu. To je nemoc, o které se u těchto zvířat vůbec nemluví.
Sice se říká, že má kočka devět životů, ale je potřeba na ni dávat pozor, správně ji krmit vyváženou stravou a hlídat ji. Případně s ní chodit pravidelně na kontrolu k veterináři, který nám se správnou péčí pomůže.